Çocuk Bakıcısı Seçerken Mutlaka Sormanız Gereken Sorular

Çocuk bakıcısına neler sorulmalı?

Çocuklarımızdan her ne kadar ayrı kalmak, tüm ihtiyaçlarıyla anne baba olarak ilgilenmek istesek de mecburiyetlerden ötürü bazen ayrı kalabiliriz. Bu gibi durumlarda ya çocuk bakıcısı ya da aile büyüklerinin yardımına ihtiyaç duyulur. Aile büyükleri ilerleyen yaştan dolayı veya uzak şehirlerde yaşadığı için farklı sorumluluklarından ötürü devamlı belirli bir rutin halinde ilgilenemeyebilir. Peki, çocuk bakıcısına neler sorulmalı?

 

Gelişen ve değişmekte olan modern dünya üzerinde uzmanların önerileri doğrultusunda çocuğunuzla ilgilenebilecek kişi eğitimli ve donanımlı bir çocuk bakıcısı olur. Lise ve üniversitelerin çocuk gelişimi bölümlerinden mezun kişiler donanımlı bir tecrübeye sahiptir. Çocuğunuzun hangi yönde gelişimine katkıda bulunmasını istiyorsanız o doğrultuda ilerleyerek, çocuğunuza gerekli bilgileri aşılayarak sorumluluğun bilincini taşır.

 

Çocuk bakıcısı tercihi çocuğun kişisel, bilişsel özellikleri, zamanla ortaya çıkarak, kavrayabileceği tüm yetenek özelliklerinin temelini oluşturur. Bu nedenle çocuk bakımı özellikle ufak yaşlardan itibaren özenle üstünde durulması gereken bir iştir. Çocuk bakıcısı seçimi çocuğunuz ve aile bireyleri için uygun olabilecek nitelikler etrafında olmalıdır. Bakıcı adayı ile anlaşma yoluna varmak için sorulması gereken bazı sorular vardır.

 

Çocuk Bakıcısına Sorulması Gereken Sorular Nelerdir?

⦁ Bakıcının çok fazla özel hayatına girmeden yüzeysel olarak kişisel hayatı üzerine sorulabilecek sorular. Bu sorulara verilebilecek cevaplar bakıcının sizin hayatınıza ne kadar uygun olduğunu gösterir.
⦁ Bakıcı ile ilgili bilmeniz gereken sağlık problemleri olup olmadığı öğrenmeniz gerekir. Aynı zamanda bakıcı sigara kullanıyor mu? Eğer yatılı bakıcı istiyorsanız alkol kullanıyor mu?
⦁ İlk yardım hakkında bilgisi var mı? Aniden gelişebilecek rahatsızlık durumlarında çocuğa nasıl bir müdahalede bulunur?
⦁ Bebeğin veya çocuğun gelişimi için ne gibi katkıda bulunabilir, onu daha çok hangi yönde iyi eğitebilirsin?
⦁ Daha önceki tecrübeleriniz neler ve ilgilendiğiniz çocuğun yaşı kaç yaşındaydı? Önceki işinizden neden ayrıldınız?
⦁ Yakın zaman veya gelecek planları arasında herhangi bir taşınma veya evlilik planı var mı?
⦁ Geciktiğinizde mesai saatleri dışına çıkabilir mi veya tatil zamanları çok acil bir ihtiyacınız olduğunda çocukla ilgilenebilir mi?

 

Bu sorular doğrultusunda karşınızdaki kişiye mesai saatlerinin ek ödemeye girdiğini ve tatil gününde geldiği için herhangi bir inisiyatif kullanabileceğinizi belirtmekte yarar var. Bakıcının da bir özel hayatı olduğunu unutmamalısınız.

 

Simge Danışmanlık yıllardır kişi ve kurumların her türlü çocuk bakıcısı, bebek bakıcısı, yatılı bakıcı, hasta bakıcı, yabancı bakıcı, özel aşçı, özel şoför, oyun ablası ve eve yardımcı eleman gibi tüm ihtiyaçlarına karşı Türkiye’nin her bölgesi ve ilinde hizmet vermektedir. Güvenilir bir çatı altında iş arayan ve işvereni buluşturan Simge Danışmanlık üzerinden sizde dilediğiniz işe ve elemana rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bakıcı şirketleri

Bakıcı şirketleri

Simge Danışmanlık, Türkiye’nin önde gelen bakıcı ve ev işlerine yardımcı personel temini konusunda hizmet veren bir firmadır. Firmanın sunduğu profesyonel hizmetler ve müşteri memnuniyetine odaklanan yaklaşımıyla tanınır. İş arayanlar ve işverenler arasında güvenilir bir köprü oluşturarak, ihtiyaç sahiplerine kaliteli bakıcılar sağlamak için çaba gösterir. Simge Danışmanlık, geniş bir bakıcı portföyüne sahiptir ve işverenlerin taleplerine uygun

Devamını Oku
Destek personeli nedir?

Destek personeli nedir?

Destek personeli, bir kurum veya organizasyonun işleyişini desteklemek için çeşitli görevleri yerine getiren kişilere verilen genel bir isimdir. Destek personeli, genellikle idari, operasyonel veya teknik görevleri üstlenir ve bu görevler genellikle belirli bir departman veya birimin ihtiyaçlarına göre şekillendirilir. Örneğin, bir şirketin idari ofisinde çalışan bir destek personeli, sekreterlik görevlerini yerine getirebilir, telefonları yanıtlayabilir, randevuları

Devamını Oku
Aile bakıcısı nedir?

Aile bakıcısı nedir?

Aile bakıcısı, genellikle bir ailenin ev işleriyle ilgilenen ve çocuklarının veya yaşlı bireylerin bakımını üstlenen kişidir. Ailelerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmak ve destek olmak amacıyla çeşitli görevleri üstlenirler. Bu görevler arasında ev temizliği, yemek hazırlığı, çocukların ve yaşlıların kişisel ihtiyaçlarının karşılanması, eğitici ve eğlendirici etkinlikler düzenleme, dışarıda veya okulda çocuklara refakat etme gibi işler bulunur. Aile

Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir