Hasta Bakıcısından Beklentiler Ne Olmalıdır?

Evde Hasta Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Hasta Bakıcısından Beklentiler Ne Olmalıdır?

Hasta bakıcı, hastane, sağlık ocağı veya evlerde doktor veya hemşirelerin verdiği tedavi takibinin gözlemini yapabilecek, gerekli ilaçların zamanında ve doğru kullanımından sorumlu kişidir. Hasta bakıcı, ilgileneceği kişinin durumuna göre gündüzlü veya yatılı hasta bakıcı olarak belirlenebilir. Yatılı hasta bakıcı 7/24 hastadan sorumludur.


Bakıcı, hastanın tüm temel ihtiyaçları ile aksatmadan, düzenli olarak ilgilenir. Hasta bakıcı, aile üzerindeki yükümlülüğü son derece azaltır. Profesyonel bir şekilde hastanın gün içindeki temizliği, tuvalet ihtiyacı, beslenme saatleri, neler tüketmesi gerektiği ve ilaç takibi bakıcının gözetimi altında yapılmalıdır. Hasta malzemeleri kullanımı esnasında hijyene oldukça önem verilmeli, tek kullanımlık olan malzemeler çöpe atılmalıdır. Aynı zamanda acil durumlar listesi hazırlanıp bunun hakkında hasta bakıcıya bilgi verilmeli. Hasta bakıcı ateş ölçme, pansuman yapma, oksijen tüpü kullanımı ve aspiratör gibi araçları kullanmayı düzgün bir şekilde bilmelidir.


Ev içinde devamlı olarak ihtiyacı olan kişi ile ilgilenmek hasta bakıcı hizmeti alan aileyi de güven ve huzur içinde tutacaktır. Bu hizmeti veren kişinin, aile içindeki diğer bireyler ile de saygılı bir şekilde iletişim kurması son derece önemlidir. Hasta adına herhangi bir şey için karar alınacağı zaman bakıcı ve aile ortak bir noktada birleşmelidir.

 

Hasta bakıcısından beklentiler genel olarak hasta ile zamanında gerektiği gibi ilgilenmesi, ilaç takiplerinin aksatılmaması, kontrol sürecinde hastanın yanında olması ve doktorun belirlediği sürece riayet etmesidir. Yatılı bakıcı olarak görev alacaksa bulunduğu ortam içinde diğer insanlara karşı son derece saygılı, sabırlı, insanlarla iyi anlaşabilir, yaşlı insanlara karşı sevecen olan, dürüst, titiz, temiz, soğukkanlı, çalışkan, düzenli, hoşgörülü ve sorumluluk sahibi bir kişiliğe sahip olmalıdır. Hasta tekerlekli sandalye kullanıyorsa günün belirli saatleri içinde dışarı çıkarılması ile ilgilenmelidir. Yaşlı insanlar şefkate, ilgiye daha muhtaçtır. Morallerinin yüksek tutulması ve makul ihtiyaçları karşılamak gerekir. Hastayı rencide eden, üzen tutum ve sözlerden kesinlikle uzak durulması gerekir.


Simge Danışmanlık Türkiye’nin genelinde yılların verdiği tecrübe ve güven içerisinde işveren ile iş arayanı birleştiren bir yapıdır. Sizde aradığınız niteliklerdeki işe veya elemana sahip olmak istiyorsanız Simge Danışmanlık üzerinden ilan verebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

Related posts

 Yabancılar İçin Hasta Bakıcılığı

 Yabancılar İçin Hasta Bakıcılığı

Yabancılar için hasta bakıcılığı, yabancı dil bilen kişilerin hasta bakıcısı olarak çalışabilecekleri bir alanı kapsar. Bu tür bakıcılar, genellikle yabancı uyruklu hastaların veya yabancı dil konuşan ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak için tercih edilirler. Yabancı dil bilen hasta bakıcılar, hastalarla daha etkili iletişim kurabildikleri için önemli bir rol oynarlar. Hastaların ve ailelerin dil bariyerlerini aşarak sağlık durumları

Devamını Oku
Hasta bakıcı alt temizler mı?

Hasta bakıcı alt temizler mı?

Hasta bakıcılar, hastaların yaşam kalitesini artırmak ve günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için çeşitli görevleri üstlenirler. Bu görevler arasında hijyenik bakım da önemli bir yer tutar ve alt temizliği bu bakımın temel bir parçasıdır. Alt temizliği, özellikle yatağa bağımlı veya hareket kabiliyeti kısıtlı hastalar için gereklidir. Bu hastaların altını değiştirmek ve temizlemek, kişisel hijyenlerini sağlamak için önemlidir.

Devamını Oku
Hastaya pozisyon vermek kimin görevi?

Hastaya pozisyon vermek kimin görevi?

Hastaya pozisyon vermek, genellikle hasta bakıcının görevidir ve bu işlem hastanın konforu, dolaşımı ve iyileşme süreci için son derece önemlidir. Hasta bakıcısı, hastanın yatağında veya koltuğunda doğru pozisyonu almasını sağlar. Bu, hastanın vücut ağırlığını eşit bir şekilde dağıtmasına yardımcı olur, bası yaralarını önler, solunumun iyileşmesine katkıda bulunur ve kas ve eklemlerin rahatlamasını sağlar. Hasta bakıcısı,

Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir