Oyun Ablası

Oyun Ablası İstanbul

Oyun ablası, özellikle çalışan ebeveynlerin tercih ettiği; üniversite öğrencilerinin ya da alanda deneyimli yeni mezunların üstlendiği önemli bir vazifedir.

 

Okul öncesi öğretmenliği ve çocuk gelişimi gibi bölümleri okuyan, mezuniyetten önce deneyim kazanmak isteyen öğrenciler için iyi bir fırsat olan bu iş kolunun iki taraf için de getirileri vardır.

 

Çalışan ebeveynler dışında, çocuğunun bakımıyla bizzat ilgilenen ebeveynler de çocuğun sosyalleşmesi, oyun oynaması için günün birkaç saati oyun ablası ya da oyun abisi ile anlaşmaktadır.

Günümüzde oyun ablalığı, genellikle çalışan anne ve babanın iş hayatından ötürü çocuğunu ihmal etmemesi ve belli başlı kişisel aktivitelerden geri kalmaması adına tüm dünya ülkeleri arasında hızlı bir şekilde yükseliş göstermiştir. Peki oyun ablası nedir? Bakıcılık ile karıştırılmaması gereken oyun ablalığı çocukların hem okul öncesinde, hem de okul sonrası eğitimi için kişisel gelişimine yardımcı olabilecek bir pozisyondur.

 

Oyun Ablası Nedir?

Genellikle dil bilgisi ileri düzeyde olan, değişik sportif aktiviteler içinde yer alan, müzik, resim veya heykeltıraş gibi herhangi bir sanat dalına olabildiğince hakim, donanımlı ve pratik bilgi sahibi olan kişisel tercih edilmektedir.

Oyun ablası çocuğun okul sonrası tüm gün yanında olabilen, farklı konular hakkında bilgi sahibi olmasında yarar sağlayabilen kişilerdir. Çocuk gelişiminde oldukça hızlı ve tutarlı olarak yol kat edilmesine fayda sağlayan kişidir. Aynı zamanda ailenin ve çalışanın tercihine bağlı olarak yazları veya tatil dönemleri çocuğun yanında kalarak eğitime bu şekilde de devam edebilir.

 

Oyun Ablasının Görevleri Nelerdir?

Oyun ablası ile çocuk bakıcısı arasındaki fark çok nettir. Bakıcılar çocukların temel ihtiyaçlarıyla ilgilenerek bakımından sorumlu olurken, oyun ablaları çocuğun kişilik kazanmasını, duygusal ve fiziksel gelişimini ve eğlenmesini sağlar. Peki, oyun ablasının görevleri nelerdir?

 

  • Okul çağındaki çocuğun ödevlerine yardımcı olur,
  • Çocuğun sosyalleşmesi için gereken adımları atmasına yardımcı olur,
  • Eğitici oyunlar oynayarak hem zeka gelişimine katkı sağlar, hem de arkadaşlığı öğreterek mental gelişimine yardımcı olur.
  • Paylaşmayı öğretir,
  • Çocuğun yaratıcılığını geliştirir,
  • Motor becerilerini kuvvetlendirir,
  • Temel seviyede yabancı dil eğitimine katkı sağlar,
  • Çocuğa iyi bir rol model olur,
  • Çocukların sanatsal aktivitelere teşviki ve iştirakına katkı sağlar.

 

Oyun Ablası Seçilirken Nelere Dikkat Edilir?

Oyun Ablası Nedir? Ne İş Yapar?

Oyun ablası arıyorum diyorsanız, acele etmeden titiz davranarak tercihinizi yapmalısınız. Oyun ablası seçiminde en önemli kriter, seçilen kişinin karakter olarak çocuk gelişimine katkıda bulunabilecek bir yapıda olmasıdır.

 

Bu tercihte titiz davranılması, çocuğun duygu durumu açısından son derece önemlidir. Zira, sıkça değiştirilen oyun ablası çocuğu olumsuz etkileyecek, adaptasyon sürecinde huzursuzluğa sebep olacaktır. Oyun ablasının referansları seçim sürecini olumlu etkileyecektir.

 

Bireyin temel nitelikleri, güvenirliği, iş disiplini açısından iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Çalışılacak kişinin üstleneceği görevler net biçimde belirtilmeli, sorumluluklarını eksiksiz karşılayabileceğinden emin olunmalıdır.

Oyun ablası ücreti ne kadar?

“Oyun ablası” terimi, genellikle çocuk bakımı ve oyun aktiviteleri için kiralanabilen bir hizmeti ifade eder. Ancak, ücretler büyük ölçüde coğrafi konuma, deneyime ve sunulan hizmetlere bağlı olarak değişebilir. Örneğin, büyük şehirlerde yaşayan ve deneyimli olan bir oyun ablası saatlik olarak 20 ila 50 dolar arasında bir ücret alabilir. Ancak, bu ücretler farklı bölgelerde ve daha az deneyime sahip olanlar için daha düşük olabilir. Bazı oyun ablası hizmetleri aylık veya haftalık paketler sunabilir, bu da ücretlerin değişmesine neden olabilir. En iyi bilgiyi doğrudan yerel oyun ablası hizmetlerinden veya platformlarından alabilirsiniz.

Oyun ablası kaç saat çalışır?

Oyun ablasının çalışma süresi genellikle işverenle yapılan anlaşmaya bağlıdır. Ancak, genellikle bir oyun ablası, çocuğun ihtiyaçlarına ve aile ile yapılan anlaşmalara bağlı olarak belirli bir süre boyunca çalışabilir. Örneğin, bazı oyun ablaları haftada birkaç saat çalışabilirken, bazıları tam gün veya belirli günler için uzun saatler çalışabilir.

Çoğu oyun ablası, haftada 10 ila 40 saat arasında değişen esnek çalışma saatlerine sahip olabilir. Ancak, bu süreler işverenin ihtiyaçlarına, çocuğun bakım gereksinimlerine ve oyun ablası ile yapılan anlaşmalara bağlı olarak değişebilir. Özellikle haftalık olarak sabit bir çalışma programı belirlenebilir veya değişken saatlerde çalışılabilir.

İyi Bir Oyun Ablası Nasıl Seçilir?

İyi bir oyun ablası çocuğun küçük yaşlardan itibaren düzenli ve verimli bir bilgi, görgü içinde yetişerek; üniversite hayatının ardından, yetişkin bir birey haline geldiğinde daha aktif ve başarılı olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda aile ile iş birliği içinde çocuğun belirli dönemler içinde düşünce sınırlarını, algı kapasitesini ve başarı düzeyini takip eder. İzlenilmesi gereken yöntemler konusunda ebeveynlere yardımcı olur.

 

Bilhassa çocuk gelişimi için çocuğun hem kendi duvarları arasında, hem de etrafa karşı iletişimini son derece etkilerler.  Oyun ablasının son derece donanımlı olması ve formasyona sahip olmalı oldukça önemlidir. Oyun ablasının yardımı ile aileler çocukların ileride karşılaşabileceği pek çok psikolojik ve mental sorunları da erken teşhis yöntemi ile kısa bir süre içinde aşmış olacaktır. Özellikle günümüzde üniversite öğrencilerinin kendilerine hem tecrübe katması, hem de geçimini sağlayabilmesi adına tercih ettiği bir meslek dalıdır.

 

Oyun Ablası Olmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

Oyun ablası iş ilanlarına göz atıyorsanız çalışacağınız aileyi detaylıca inceleyerek güvenilirliğinden emin olmalısınız. Karşılıklı güvenin sağlanabilmesi için çocuğun bu durumdan etkilenmemesini sağlayacak şekilde bir süre alışma ve araştırma sürecinden geçilmesi gerekmektedir. Oyun ablası ücretleri hakkında detaylı araştırma yaparak piyasanın çok altında ya da çok üzerinde rakamlar teklif etmeden, ortalama bir ücret belirlemelisiniz.

 

Çalışmaya başlamadan önce aileyle bir program çıkarmalı, boş saatlerinizi tespit etmelisiniz. Ardından sorumlu olduğunuz konuları netleştirmeli, beklentiyi karşılayıp karşılayamayacağınıza karar vermelisiniz. Başlangıçta konuşulan konularda tüm sorumluluklarınızı eksiksiz gerçekleştirmeniz gerektiği gibi, vazifeniz dışına çıkan, ilk aşamada açıkça belirtilmeyen görevleri üstlenmemelisiniz.

 

Çocukla arkadaş olmak, onun ruhuna hitap edebilmek bu işin olmazsa olmazıdır. Bu sebeple ilişkiyi güçlü tutarak aranızdaki bağı kuvvetlendirecek bir yol izlemelisiniz. Bu bağlamda size fayda sağlayacak kitaplar okuyabilir, etkinliklere katılabilirsiniz. Ayrıca sertifika, pedagojik formasyon alabilir, seminerlere katılarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Oyun ablası iş ilanlarına internet üzerinden başvurarak size en uygun aileyle tanışabilirsiniz.

 

Oyun ablası olabilmek için çocuklarla ilgili, anlayışlı, güler yüzlü ve iletişiminin güçlü olması önemlidir. Birçok kritere göre farklılaşabilen bu pozisyon için aradığınız nitelikleri açık bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Simge Danışmanlık yardımı ile size uygun oyun ablasını rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca bebek bakıcısı arayanlar bize web sitemizden ulaşabilir.