Çocuk Bakıcısı

Bebek & Çocuk Bakıcısı İlanları

Günümüzde birçok insan aile, iş ve sosyal hayatı arasında dengeyi sağlamak konusunda zorlanmaktadır. Hayatımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz iş yerinde, gün içinde psikolojik ve mental olarak fazlasıyla yorulduğunuz için ev ve aile hayatına kolayca adapte olamayabilirsiniz.

 

Günümüzde birçok aile iş yoğunluğu nedeniyle gerek özel, gerekse sosyal hayatına vakit ayıramamaktadır. Özellikle çocuklu aileler, çocukların belirli bir yaştan sonra eğitimleri ve kişisel gelişimleri için alanında uzman kişilerin yardımına ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple pek çok ebeveyn çocuk bakıcısı ihtiyacı duymaktadır. Güvenilir çocuk bakıcısı bulmak ise hem aile için, hem de çocuk için öncelikli şarttır. Her gün onlarca kişi ‘bakıcı arıyorum’ ilanı ile insan kaynakları adreslerinden faydalanmaktadır.

Çocuk bakıcısı ne kadar maaş alır?

Çocuk bakıcının aldığı maaş eğitim durumuna, tecrübesine, deneyimine, çalışma şartlarına ve çalıştığı şehre göre değişkenlik gösterir. Yabancı bakıcı hem kültür zengiliği, hem de dil eğitiminden dolayı günümüzde en çok aranılan özellikleri taşımaktadır. Özellikle Filipinli bakıcı çocuklara karşı olan tutumundan, yatılı olmasından ve İngilizce bilmesinden ötürü hizmet sektöründe oldukça aranır hale gelmiştir.

 

Çocuk bakıcısının görevleri nelerdir?

Çocuk bakıcısı, ilgileneceği çocuğun ailesinden sonra en yakınındaki kişi olacağı için sorumluluklarının bilicinde olmalı. Çocukların özellikle 0-6 yaş arası kişisel gelişim ve zihin berraklığı açısından en verimli çağları olduğu için, çevresindeki kişilerin karakter özelliklerini taşır. Bu nedenle iyi bir bakıcı çocukla doğru iletişimi kurmalı, oldukça konuşkan, içten ve sevecen yaklaşım biçimlerini sergilemelidir. En önemli sorumluluğunun çocuğa bakmak olduğunu kavramalı ve gerekirse diğer işlerine sonra zaman ayırmalıdır.

 

Çocuk bakıcısının avantajları nelerdir?

Bebek & Çocuk Bakıcısı İlanları

Özellikle çalışan anne ve babaların çocukları ile vakit geçirme imkanı oldukça kısıtlıdır. İş dışındaki zamanlarını evin temizliği, ihtiyaçları ve sorunları ile ilgilenerek geçiren aileler için çocuk bakıcısı oldukça gereklidir.

 

Çocuğunuzla ilgileceğiniz zaman evin işlerinden sorumlu olacağı için böylelikle zaman periyotlarınızı ayarlamış olacak. Aynı zamanda dışarıdan karşılanması gereken her türlü ihtiyacı giderebilir, misafir ağırlayacağınız zaman hazırlanması gereken sunumlarla ilgilenebilir, ev işleri, temizlik ve yemek gibi temel ihtiyaçların sorumluluğunu taşıyabilir.

 

Çocuk bakıcısı özel hayatınızla sosyal hayatınızı dengelemek konusunda en büyük yardımcınızdır.

Çocuk bakıcısının çocuğunuza karşı yaklaşımı nasıl olmalıdır?

Çocuk bakıcısı çocuğun psikolojisi üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Küçük yaşlardan beri yanında olması gereken kişiyi ilerleyen yaşamında kişiliğinin oturması rolünde kullanacağı için ebeveynlerin kendi kişiliğine yakın insanlarla çalışmaları gerekir. Çocukların hal hareket ve tavırları yakınında olan kişilerle eşdeğer doğrultuda ilerler. Bu nedenle iyi bir eğitim ve terbiye mutlu bir aile ile sağlanabilir. Bakıcının çocuğa sorumluluk bilicini aşılaması oldukça önemlidir. Küçük yaşlarda sorumluluk bilincine sahip olmayan çocukların yetişkinlik dönemlerinde sorumluluk sahibi olmaları beklenilemez.

 

Çocuğunuz için bakıcı seçimi nasıl olmalıdır?

Tamamen yaşam kriterlerinizle birebir uyum sağlayacak hem sizin hem de çocuğunuzun yaşantınızda öenmli bir yere sahip olacaktır. ‘Çocuk bakıcısı arıyorum’ diyorsanız öncelikle çocuğunuzun hangi özellikleri için bakıcıya ihtiyaç duyduğunuzu gözlemlemelisiniz. Çocuğun yabancı dil eğitimi için en iyi öneriler arasında yer alan Filipinli bakıcı, özellikle son zamanlarda en çok tercih edilen özelliklere sahiptir. Bunun yanı sıra Rus çocuk bakıcısı da dil eğitimi için geçerli tercihler arasındadır.

 

Çocuk bakıcısının yaşı önemli midir?

Bu kriter aynı zamanda çocuğunuz için neden bakıcı tercih ettiğinizin yanıtıdır. Eğer ki çocuğunuzda kişisel, fizyolojik aktiviteleri ilerletmek istiyorsanız kas gücü ve eklem hareketlerinin zenginliği önemlidir. Bunun neticesinde ise 45-64 yaş arası orta yaş ve 64 üstü yaşlı biri uygun değildir. Burada önemli olan ailelerin kendi çocuklarının yaşını göz önünde bulundurarak bir tercih yapmalarıdır. Ebeveynlerin özellikle kişisel gelişim konusunda ilerlemiş ve ilk yardım konusunda tecrübeli bakıcılardan faydalanması yarar sağlamaktadır.

 

Çocuğunuz kaç yaşına geldiğinde bakıcı tutulmalı?

Özellikle uzmanlar ilk 6 ayda bebeğin anne yanında kalması gerektiğini belirtiyor. Bu süreyi 2 yaşa kadar uzatabilmeniz ise hem çocuk hem de anne için daha sağlıklı olacaktır. 2 yaştan sonra özellikle çalışan ebeveynler için dışarıdan bir bakıma ihtiyaç duyulur. Çocuğun gerek kişisel gelişiminin zenginliği gerekse bedensel aktiviteleri için deneyimli bir bakıcı ile çocuk bakımı çok daha kolay bir hale gelecektir. Anne ve babaların yeterli olamadığı veya çocuğun belirli bir konu üzerinde gelişmesini istediği durumlarda belirli özellikler çerçevesinde bakıcılardan faydalanması çocuk gelişimi için güzel sonuçlar sağlayacaktır.

 

Çocuğun güvenliği için bakıcının evde alması gereken önlemler nelerdir?

Öncelikle çocuğunuzu emanet ettiğiniz kişinin ilk yardım önlemlerine hakim olması gerekir. Herhangi acil bir durumda ilk müdahaleyi sağlayacak kişi olduğu için güvenilir çocuk bakıcısı tercihi son derece önemlidir. Bakıcı, ailenin verdiği bildiler doğrultusunda işe başladığı andan itibaren sorumlu oldukları çocuk veya çocuklar ile ilgili tüm bilgilere hakim olmalıdır. Öncelikle edinmesi gereken bilgiler şunlardır;

 

  • Çocuğun herhangi bir besin gıdasına veya hayvana karşı alerjisi var mı?
  • Çocuğun herhangi bir hastalığı var mı?
  • Düzenli olarak takip gerektiren ilaç kullanımı var mı?
  • Anne ve babanın evde olmadığı zamanlarda çocuğun kimlerle görüşeceği
  • Yemek ve uyku düzeni
  • Varsa okul saatleri

 

Bakıcı ile iyi iletişim kurma yolları nelerdir?

Öncelikle çocuğunuz için ailenizin bir üyesi olarak kabullenmeniz gereken bakıcınız ile iletişiminizin oldukça sağlıklı olması gerekir. Sizden sonra çocuğunuza en yakın kişi olacak olan kişi ile önemli durumlar üzerinde ortak nokta bulmak son derece önemlidir. Bakıcınızı da bir aile bireyi görmeniz ve çocuğunuzla ilgili her konuda söz hakkı vermeniz gerekir. Özellikle ‘yatılı bakıcı arıyorum’ diyorsanız, 7/24 sizinle birlikte yaşayan kişiye karşı son derece saygılı ve nazik olmanız gerekir. İnsanlarla iyi anlaşmanın yolu sağlıklı bir iletişimden geçer. Karşınızdaki kişinin hangi ülkenin vatandaşı olduğuna aldırış etmeden en iyi iletişim yollarını aramalısınız. Çocuğunuz ile ilgili konularda birlikte istişarede bulunarak ortak karar vermeniz gerekir.

 

Bakıcının referansı ve deneyimi önemli midir?

Çocuğunuzla ilgilenecek olan çocuk bakıcısının referans ve deneyimi son derece önemlidir. Bakıcının hangi konularda daha yetenekli ve aktif olduğunu bilirseniz çocuğunuzla o yönde ilgilenmesini ve yetiştirmesini isteyebilirsiniz. Daha önce çocuk bakıcılığı tecrübesinin olması ise acil durumlarda ne yapması gerektiğini kavramasında yardımcı olur.  Deneyimli bir bakıcı, çocuklar ile nasıl iletişim kurulacağını iyi kavramıştır. Hatta kimi zaman ebeveynlere bu konuda yardımda bulunabilir. Referans ise tamamen yanında çalışacağı ailenin inisiyatifine kalmaktadır. Kimi aile referansı önemserken kimi ise dikkat etmez. Simge Danışmanlık adı altında hizmet aldığınız her birim gerekli referansa sahiptir.