Bebek Bakıcısı Kılavuzu

Çocuk Bakıcısı Nasıl Olunur?

Çocuk bakımı oldukça titizlik ve ilgi isteyen bir iştir. Günümüzde iş hayatı nedeni ile birçok ebeveyn çocuklarının bakımı için bakıcı hizmetinden faydalanmaktadır. Bakıcılık yapan kişi anne ve babanın evde bulunmadığı zaman diliminde çocuğun tüm istek ve gereksinimleriyle, aksatmadan ilgilenen kişidir. Bilhassa aileler yatılı çocuk bakıcısı isteyip, 7/24 çocuğun yanında kalabilecek ve ondan her türlü eğitimi alabilecek kişileri tercih etmektedir. Peki, Çocuk Bakıcısı Nasıl Olunur?

 

Çocuk bakıcısı olmak için lise ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olup, gerekli eğitimin alınmış olması gerekir. Aynı zamanda okul eğitimi almamış kişiler ise dışarıdan alınabilecek kurs ve seminerler ile çocukların bakımı hakkında birçok tekniksel bilgiye sahip olabilir.

 

Çocuk bakıcısı olmak için gerekenler

Bu mesleği yapmak için öncelikle sabırlı, sevecen, saygılı ve iyi iletişim kurmayı bilmek gerekir. Çocukla kurulacak olan iletişim, ilerleyen dönemde çocuğun kişiliğini ve düşüncelerini de belirleyecektir. Bu nedenle oldukça nazik davranılması gerekir. Çocuklar belirli yaşlarda onlara yakın olan kişileri rol model olarak seçer. Bunlar genellikle anne, baba, dede, babaanne, anneanne, ağabey veya abladır. Bunların yanı sıra bir bakıcı ile büyüyen çocuk, kişisel veya bilişsel  tüm özellikleri ve alışkanlıkları için bu kişiyi tercih eder. Bu nedenle tercih edilecek olan kişi eğitimli ve tecrübeli olmalıdır.  Daha önceden edindiğini deneyimler doğrultusunda aile ile birlikte çocuğun gelişimi için sorumluluk sahibi olmalıdır.

 

Her konuda özellikle çocuk ile ilgili konularda ebeveyn ile son derece anlaşılır ve olumlu iletişim kurmayı becermelidir. Çocuğun gelişimi için aile ile ortak kararlar alıp uygulamayı en güzel şekilde yürütmelidir.

 

Bakıcı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bu durum daha çok çocuğunuz yaşı, öğrenim seviyesi ve eğitilmesini istediğiniz konularla ilgilidir. Tüm gün çocuğunuzun yanında kalmasını istediğiniz bir bakıcı arıyorsanız, tercihinizi yatılı çocuk bakıcısı olarak kullanmalısınız. Yatılı bakıcı olarak görevlendireceğiniz kişinin de ev için de belirli bir mesai saati olmalıdır. Aynı zamanda çocuğunuzun yabancı dil eğitiminin gelişmesini istiyorsanız yabancı bakıcı, Filipinli bakıcı veya Moldovyalı bakıcı daha uygun olacaktır. Bu sayede çocuğunuz kendisine ileride gerekecek olan İngilizce eğitimini ufak yaşlardan itibaren, hem de birinci kişi tarafından almaya başlamış olacaktır.

 

‘Çocuk bakıcısı arıyorum’ diyorsanız, yıllardan beri Türkiye’nin genelinde hizmet vermekte olan Simge Danışmanlığa başvurarak belirttiğiniz nitelikle çerçevesinde istediğiniz işe veya elemana en kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Related posts

Çocuk ve Bebek Bakıcısı

Çocuk Bakıcısının Özellikleri

Çocuk bakıcısı ve bebek bakıcısı çalışan ebeveynlerin en çok ihtiyaç duyduğu hizmet türüdür. İyi bir çocuk bakıcısı çocuğunuzun gelişiminde önemli rol oynar. Güvenilir çocuk bakıcısı, küçük yaşlardan itibaren çocuğunuzun her türlü temel ihtiyacı olan beslenme, tuvalet ve uyku ihtiyacı ile ilgilenecektir. Çocuk bakıcısının özellikleri, iş kalitesi ve eğitimi ebeveynlerin ilk inceleme alanı olmalıdır. Düzenli

Devamını Oku
Çocuk Bakıcısı / Dadı Nedir? Ne İş Yapar?

Çocuk bakıcısı ne iş yapar?

Kas gücü yerinde, fiziksel aktiviteleri kolaylıkla yürütebilecek olan yatılı bakıcı çocuğunuza birçok açıdan büyük faydalar sağlayacaktır. Bakıcı ile çocuk devamlı olarak bir arada olacağı için bakıcının karakter özellikleri ve iletişim şekli oldukça önemlidir. Küçük yaşlardan itibaren yanında bulunan insanları rol model olarak alan çocuğun en yakını olması sebebiyle hal, hareket ve davranışlarına bilhassa dikkat

Devamını Oku
Bebek Bakıcısından Beklenenler

Çocuk Bakıcısından Beklentiler Ne Olmalıdır?

Çocuk bakıcısından beklentiler daha çok çocuğunuzun kişisel eğitimine göre farklılık gösterir. Günümüzde birçok aile bilhassa iş hayatının verdiği yoğun tempodan ötürü okul çağına henüz gelmemiş veya okul çağındaki çocukları ile ilgilenmesi için bakıcı hizmetinden yararlanır. Çocuk bakıcısı olarak gerek gündüzlü gerekse yatılı bakıcı olarak bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Peki çocuk bakıcısı ne iş yapar? Burada bunu

Devamını Oku